Ul. Czerniakowska 28a, 00-714 Warszawa
(22) 851 62 81
(22) 851 62 82

Tlenek węgla – jak ustrzec się przed cichym zabójcą

Nie czujesz go, nie widzisz, a może Cię zabić w Twoim własnym domu. Mowa oczywiście o cichym zabójcy – dwutlenku węgla. Mieszka w naszych kuchenkach gazowych i piecykach grzewczych, dlatego najczęściej atakuje zimą. W Polsce każdego roku w wyniku zaczadzenia ginie blisko 100 osób. Jak zabezpieczyć się przed podobną tragedią? Zapraszamy do lektury poradnika!

  1. Zadbaj o sprawny sprzęt – szczególnie w łazience i w kuchni. Piecyki i inne urządzenia z gazem powinny być regularnie kontrolowane.

  2. Bardzo ważne jest, by w pomieszczeniach z piecykiem lub kuchenką działała sprawna wentylacja. Musimy mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza.

  3. Wietrz mieszkanie. Dziś zazwyczaj montujemy w swoich domach nowoczesne, bardzo szczelne okna. Zimą ta szczelność może się okazać niebezpieczna, ponieważ blokuje ona stały przepływ świeżego powietrza. Warto rozszczelnić okna lub zamontować na nich specjalne urządzenie, które nie wpływa na temperaturę, a zapewnia dopływ świeżego powietrza.

  4. Kup czujnik tlenku węgla – możesz go ustawić w dowolnym miejscu. Kosztuje ok. 100 zł, a ustrzeże Cię przed niewidzialnym zabójcą.

  5. Jeśli poczujesz gaz, natychmiast powiadom pogotowie gazowe, administrację budynku i otwórz okna. Nie zapalaj ognia ani urządzeń elektrycznych. Powiadom sąsiadów o niebezpieczeństwie.

  6. Jeśli poczujesz objawy zaczadzenia: nudności, zawroty głowy, wymioty, uczucie niepokoju, przyspieszony puls – otwórz okno i skontaktuj się z lekarzem.

Ważne numery:

112 – z telefonu komórkowego (numer alarmowy)

998 – straż pożarna

999 – pogotowie ratunkowe

992 – pogotowie gazowe